Hunting Washington Forum

Equipment & Gear => All Other Gear => Topic started by: poulsbo on August 30, 2008, 08:54:43 AM


Advertise Here
Title: where do you buy your mountainhouse?
Post by: poulsbo on August 30, 2008, 08:54:43 AM
sportsmans warehouse in silverdale is out of mountainhouse dried food where else can i buy it?
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: Slider on August 30, 2008, 08:18:04 PM
Walley World.  ;)
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: boneaddict on August 30, 2008, 08:21:21 PM
I think they have cut way back.  Tri Cities was basically out as well.  Got mine at Joes.
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: Gobble on August 30, 2008, 08:22:19 PM
Walmart
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: BC CHASER on August 30, 2008, 08:23:52 PM
Joes has them on sale frequently for 20% off .
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: tlbradford on August 30, 2008, 08:29:29 PM
What is everyones favorite?

I like teriyaki chicken, jamaican chicken and rice, beef strouganoff, and lasagna with meet sauce.  I am not a fan of any of spaghetti or teriyaki beef.

I also love the egg with bacon.

I also buy mine at Walmart.  You can sometimes get good bulk deals on ebay.
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: jackelope on August 30, 2008, 08:29:56 PM
Joes has them on sale frequently for 20% off .

i just bought 3 3-packs(6 meals) at the joes tent sale...i think they were $12 a piece. not sure if thats cheap or not...
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: actionshooter on August 30, 2008, 10:32:46 PM
I don't want to look like a subaru drivin, yogurt eating,rainbow sticker, liberal wacko, :chuckle: but, I buy them at REI, great selection and decent price.
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: PacificNWhunter on August 31, 2008, 08:44:12 PM
I get mine at either REI, Sportsmans or Cabelas.
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: BrushChimp on August 31, 2008, 09:17:54 PM
I just recently bought 10 Double Entree meals from REI... 3 Mac n Cheese (most calories of any MH), 2 Chicken ala King & Noodles, 2 Jamican Chicken & Rice, and 3 Rice & Chicken. The total was around $65 I think and REI typically gives you a 10% dividend check off of all your purchases.
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: coonhound on September 01, 2008, 11:26:20 AM
Kind of a wierd place but FredMeyer has a fair selection but the best prices I've seen.

Coon
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: BC CHASER on September 01, 2008, 12:06:32 PM
Kind of a wierd place but FredMeyer has a fair selection but the best prices I've seen.

Coon



What Fred Meyer?  I have never seen them their. 
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: boneaddict on September 01, 2008, 12:23:35 PM
Yakima has them.  I can't remember if I have seen thme in Ellensburg or not.  Small selection though
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: catdogs on September 01, 2008, 12:30:20 PM
REI Labor day sale.
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: Bean Counter on September 01, 2008, 12:35:19 PM
I like the stew.  Sth about adding that much water into eggs is just too gross for me  :twocents:
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: billythekidrock on September 01, 2008, 02:17:53 PM
I usually order mine direct. I order $250 -$300 dollars worth at a time.
My fav is Chicken Breasts and Mashed Potatoes.
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: BC CHASER on September 01, 2008, 09:46:37 PM
I looked at the one in Monroe tonight and they do not carry them. :(
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: actionshooter on September 02, 2008, 09:16:35 PM
I usually order mine direct. I order $250 -$300 dollars worth at a time.
My fav is Chicken Breasts and Mashed Potatoes.

Do you save any money?
Title: Re: where do you buy your mountainhouse?
Post by: billythekidrock on September 03, 2008, 05:17:53 AM
I usually order mine direct. I order $250 -$300 dollars worth at a time.
My fav is Chicken Breasts and Mashed Potatoes.

Do you save any money?

I had to save up in order to buy..does that count?
Yes, when they have their spring sale I save up to a couple bucks per meal.
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2025, SimplePortal