We paid $160/ton for alfalfa this year, $140/ton for grass. I feel for my MIL in the Willamette Valley. She runs a breeding facility and needs more than the feed grass they grow on their seed farm - she comes over here to buy hay, $300/ton and over is not unusual over there.