Free: Contests & Raffles.
I just paid $10 a pound cut and wrapped but the seller is usda certified
Quote from: throwingsticks on July 05, 2020, 05:03:59 PMI just paid $10 a pound cut and wrapped but the seller is usda certifiedReally $10 a pound . Didn't know lamb was that expensive.
There was a bunch of online sales going on. Nobody did one by you guys?
Are they ewes? Keep them and breed them and make your own for future!!(I'm an enabler, )
I would say that you should probably take a look at your sale results from last year, and get a good average. Our little county fair averages about 4.25 a pound for lambs, away from the auction, especially on Craigs List I wouldn't expect more than about 75% of your fair average. You could try to sale halves for a bit better percentage. Get a butcher date and deliver it yourself to the cutter, that will help your sale a lot.
Quote from: jackelope on July 06, 2020, 01:35:48 PMAre they ewes? Keep them and breed them and make your own for future!!(I'm an enabler, )No ewes , and no on the keeping them . Wife and kids would love that , just hard to find people that want to feed / water animals while we are CampingEtc .
Quote from: huntandjeep on July 06, 2020, 02:26:22 PMQuote from: jackelope on July 06, 2020, 01:35:48 PMAre they ewes? Keep them and breed them and make your own for future!!(I'm an enabler, )No ewes , and no on the keeping them . Wife and kids would love that , just hard to find people that want to feed / water animals while we are CampingEtc . Tell me about it. You should try a couple dozen rabbits
What county fair is this for? There is a buyer in Bonney Lake that purchases lambs regularly. He isn't paying fair prices as he is a commercial packer, but he does buy lambs 365 days a year. PM me and I will pass you his info.