Free: Contests & Raffles.
I was all excited about doing it, to better utilize our harvest, but when looking into it, the cost seemed tremendous.
Quote from: boneaddict on April 11, 2022, 10:43:20 AMI was all excited about doing it, to better utilize our harvest, but when looking into it, the cost seemed tremendous. This seems expensive to me
If you are looking at stacking stuff in the closet, buy it in the large cans instead of the individual mylar packages. Even if you plan to use it backpacking, it's way cheaper and you can portion however much you want in a zipper vac bag.
It would sure give you more options than commercial stuff. I see how it would make sense if a guy wanted something that wasn't even available commercially.